Курс за фирми
Семинарът по Т.У.Л. е основан по подразбиране върху тезата, че организациите се нуждаят от нов тип ръководство, което поставя на първо място човешките ценности. Тоест, от модел на лидерство, което насърчава у всекиго творческите му възможности, свободния израз на индивидуалността и активното участие в решаването на проблемите и формулирането на целите.
Традиционният модел на лидерство, основаващ се върху властовия контрол, пречи на индивида да освободи цялата си творческа и конструктивна енергия.
Т.У.Л. представя различен модел на лидерство, който често се дефинира с понятия от рода на:
В хода на семинара ще използваме многократно израза „модела Т.У.Л.“. В смисъл, че курсът ще ви предаде комплект умения за общуване, необходими ви за изграждане и поддържане на взаимоотношения на сътрудничество.
Макар самото съкращение Т.У.Л. да произхожда от „Трениране на успешни лидери“, самият курс не се ограничава само с предаването на лидерски умения. А ви снабдява с умения за изграждане и обогатяване на всичките ви взаимоотношения.
Това се дължи не на друго, а на факта, че Т.У.Л. преподава един универсален модел за изграждане на ефективни взаимоотношения, което пък ще рече, че моделът е приложим навсякъде и по отношение на всички взаимоотношения с други хора.
Възприетите от Т.У.Л. умения ще се превърнат в неделима част от собствената ви личност. Ще откриете нови начини за удовлетворяване на собствените си потребности вместо да прибягвате до властнически способи.
Ще възприемате другояче неизбежното присъствие на конфликти във вашите взаимоотношения, защото ще разполагате вече с нови, по-сигурни способности да разрешавате такива конфликти така, че никой да не губи и съответно никой да не чувства гняв или загуба.
Със сигурност ще станете по настоятелен, но по-малко агресивен, когато разкривате свои идеи и чувства. Нищо чудно да усетите по някое време, че много по-рядко се ядосвате и с много по-голяма лекота потушавате своя гняв.
Възприели сме термина „лидер“, защото най-много подхожда на всеки мениджър, ръководител на отдел, супервайзор или администратор. Лидерът може също така да оглавява работна или проектна група.
Нашето определение за „лидер“ приема наличието на някаква група от „членове“ или „участници“ с назначен групов лидер. В повечето организации самите лидери се явяват същевременно и членове в друга група, както личи от типичната организационна схема.
В долната диаграма всеки член (О) принадлежи към някаква група, но двама от членовете принадлежат в по две групи – в качеството се на членове в (О) в едната и на лидери (X) на по нискостоящи групи:
От самата схема става ясно, че лидерът се нуждае не само от съществените умения да изгражда добри взаимоотношения с участниците в ръководената от тях група, но и умения за общуване с лидера и членовете и на друга група.
От Т.У.Л. ще получите основните умения за поддържане на всички тези взаимоотношения.
Т.У.Л. ще ви даде и уменията да сте лидер на работен или проектен екип, тъй като „екип“ не се оформя от простото събиране на няколко души в общо помещение.
Лидерът на тези хора се нуждае от предлаганите от Т.У.Л. умения, а трябва да помага и на членовете на своя екип да ги усвоят.
Разработих Т.У.Л. в началото на 1950-те години, когато станах консултант на няколко организации.
Първата ми книга – „Групоцентрично лидерство“ (Group-Centered Leadership), излязла през 1955 г., съдържаше определение за нов тип лидерство, което включваше много, но не и всичките съставки и умения, които се предлагат в съвременния вариант на курса по Т.У.Л.
Идеите в книгата за мениджмънт с участие на ръководените се оказаха прекалено радикални за онова време и книгата претърпя едно единствено издание в няколко хиляди екземпляра.
В желанието си да изкарам този модел лидерство от изолираните университетски лаборатории и да го представя на широката общественост аз все пак усъвършенствах курса за Т.У.Л. и започнах да го преподавам в края на 1960-те години.
Втората ми книга на тема лидерство излезе през 1977 и за заглавие носеше наименованието на самия курс по Т.У.Л.
В днешно време моделът Т.У.Л. се преподава и в други програми на Gordon Training International – за трениране на учители и родители – основаващи се на същите базисни компоненти:
Програмата по Т.У.Л. е преподавана в хиляди организации в САЩ и много други страни. Организациите включват известни и преуспели фирми от калибъра на W.L. Gore & Associates, Amazon.com, Esterline Technologies, PCL Construction, Medtronic, Merck, XPO Logistics.
Освен в тях, Т.У.Л. се предлага и сред най-различни средни и малки фирми в производството, зъболечението, щатски правителства, is offered at a wide range of medium to small companies ranging from manufacturing, dental offices, state governments, фирми за комунални услуги, , местни банки и др.
Преминаването към мениджмънт с участие на ръководените като най-ефективна форма на лидерство в една организация вече се радва на добър прием не само в Съединените щати, но и по цял свят. Натрупват се все повече данни за превъзходството ù над авторитарните системи за управление.
Фирмите, които включват и другите в доскоро запазваните само за мениджърите дейности се оказват по-производителни и по-успешни финансово в сравнение с онези, които се управляват по „класическия“ начин.
Много от изследванията сочат, че съвместният мениджмънт се отразява положително на отсъствията от работа, текучеството, производителността и колективния дух. Хората придобиват по-голямо самочувствие и себеуважение, усещат, че упражняват по-голям контрол върху собствените си съдби и се отърсват от някои свои чувства на безсилие. (McLagan, P. and Christo, N., 1995; Simmons, J. and Mares, W., 1983).
Съвместното управление изисква лидерство от нов тип, което изгражда и поддържа взаимоотношения наподобяващи по-скоро партньорства, отколкото традиционните взаимоотношения,при които лидерът доминира, а работниците му се подчиняват.
Най-убедителните индикатори за наличието на съвместно управление са начините, по които хората си взаимодействат в рамките на своите взаимоотношения. Съвместното управление насърчава хората да отнесат своите проблеми и новите си идеи към онези, които са способни да им помогнат да им намерят решение. Хората се овластяват взаимно. Доставчици и клиенти се отнасят един към друг като партньори.
При наличието на такива взаимоотношения хората присъстват на съвещанията тогава, когато имат да споделят някаква информация или да допринесат нещо стойностно, т.е., тогава, когато липсват психологически пречки. А, самото право на участие изисква от всеки участник да се научи и да има правото да задава въпроси или отхвърля решения. Всеки е в правото си да огласи и собствените си потребности.
Съвместните взаимоотношения в работните и проектните екипи се опират на методите за вземане на решения и разрешаване на конфликтите с консенсус и по беззагубен начин.
Tова на свой ред налага взаимоотношенията между лидера и членовете на екипа му да се отместят от вертикала „началник-подчинен“ към хоризонтални взаимоотношения между равноправни партньори.
Лидерът на екипа се явява координатор, а членовете на екипа му – равнопоставени участници.
В отделни ситуации лидерът функционира като член на екипа, а членовете на екипа са насърчавани да изпълняват много от типично лидерските функции.
Промяната в лидерството от авторитарен към партньорски модел налага лидерите да усвояват определени умения и процедури, които са били непознати за традиционните лидери, от рода на:
По време на семинара по ще изучите всички тези умения и ще имате възможност да се упражнявате в практикуването на по-трудните от тях.
Семинарът по Т.У.Л. се провежда в шест занятия:
По време на семинара ще се запознаете и с различни начини на обучение: Лекции, упражнения по практикуване на уменията, упражнения и четива в работните тетрадки, работа по малки групи и общи обсъждания. Ще ви бъдат преподадени и напредналите умения, концепции и философии, които Т.У.Л. проповядва за общуване и разрешаване на конфликтите на организационно ниво.
ТРЕНИРАНЕ НА УСПЕШНИ Лидери
Семинарът е предназначен да предаде на лидерите уменията за постигане на основната цел на Т.У.Л., а именно: Да снабди лидерите с междуличностните умения за създаване на междуличностни взаимоотношения с цел да се възползват от творческите способности, мотивация и максималните усилия на участниците в техните екипи.
Има много ефективни стилове на лидерство. Познаването на вашия стил на лидерство може да подобри лидерските ви умения. Всеки стил идва със своите силни и слаби страни. Разберете своята лидерска позиция чрез следните тестове:
© 2023 Всички права запазени.