Бих искал да споделя 9 книги за личностно развитие, които до този момент са ми направили силно впечатление. Не претендирам, че тези книги променят човешки животи, но определено са повлияли и са ми помогнали в работата ми като психотерапевт.
Човекът в търсене на себе си – Роло Мей. Роден в началото на миналия век (1909). Той се фокусира върху проблемите на хората от западното общество в средата на ХХ в. Самотата, обезверяването, постоянната тревога според Роло Мей съпътстват човека във всички времена на социален хаос и крах на ценностната система.
Ако съществуването в подобна ситуация може да има предимства, то те са в изострящата се необходимост човекът да търси жизнена опора вътре в себе си, категоричен е Роло Мей. Именно в това се състои и непреходната стойност на тези книги за личностно развитие – могат да се открият много паралели между описаното от автора за отминал исторически момент и ситуацията ни днес.
Възможно е за някого обсъжданите от него социални въпроси и решения да изглеждат остарели и вече в историята, но повечето читатели ще се съгласят с мнението на Роло Мей в края на книгата: всъщност епохата няма значение.
„Основният въпрос е как човекът, съзнаващ себе си и времето, в което живее, чрез своите решения е в състояние да постигне вътрешна свобода и да живее съгласно своята цялостност.“ – Росица Георгиева
„Как да променим съдбата си“ обобщава клиничния опит на известния руски психотерапевт Михаил Литвак по сценарийно препрограмиране. В нея са представени различните форми на трудно адаптивни личностни комплекси, които определят съдбата на човека.
Посочени са начините за корекция и самокорекция, които помагат на болните да излекуват неврозите и психосоматичните си заболявания, а на здравите – да направят живота си по-щастлив.
Предназначена е за психотерапевти, които се занимават с личностно-ориентирани методи. Обучаващи психолози, педагози, както и за широк кръг читатели, чиято дейност е свързана с интензивно общуване. Най-вече обаче това е книга за онези, които не са доволни от себе си и искат да променят живота си.
Тя ще ви помогне да откриете реалните причини за неуспехите си и да ги отстраните. Ако разберете какво всъщност искате, ще намерите и начините да го осъществите. Не е нужно да се опитвате да променяте другите хора или външните обстоятелства. Достатъчно е да промените себе си и ще промените съдбата си.
Михаил Литвак е известен руски психолог и пcиxoтерапевт, автор на редица книги за личностно развитие по популярна и приложна психология, преведени на множество езици. Сред тях са „Как да променим съдбата си“, „Психологическо айкидо“, „Ако искате да бъдете щастливи“ и др.
12 правила за смислен и пълноценен живот. 12 правила, които ще ни помогнат да не превърнем света в ад. Това не е книга от един психолог за психология. Нито е класическата книга за самопомощ и личностно развитие. Тя е много повече от това. В нея си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.
Западните медии наричат Джордан Питърсън „един от най-значителните съвременни мислители“ и „най-влиятелният интелектуалец на западния свят“. А милиони млади хора са вдъхновени от личността и словото му.
В своите „12 правила за живота“ прочутият психолог отговаря на най-сложните въпроси, които вълнуват всеки човек, като виртуозно преплита есенцията на хилядолетната човешка мъдрост, изумителните открития на авангардната наука и посланията на великата литература и философията.
Питърсън разбива много от стереотипите на съвременното мислене. И в същото време издига на по-високо ниво съвременното разбиране за човешката личност.
Как да избягаме от прекалената сигурност и контрол и как да спечелим от това? В предходната си книга „12 правила за живота“ Джордан Б. Питърсън ни предложи противоотровата срещу прекомерния хаос в живота: вечни истини, приложени към съвременните тревоги.
Прозренията му вече помогнаха на милиони читатели и намериха силен отзвук по целия свят. Сега, в дългоочакваното продължение. Питърсън отива още по-далеч, като показва, че част от смисъла на живота идва от достигането отвъд познатото и сигурното и от адаптирането към постоянно променящия се свят.
Докато излишъкът от хаос ни заплашва с несигурност, излишъкът от ред води до липса на любопитство и творческа жизненост. Затова „Отвъд реда“ ни призовава да балансираме между двете основни състояния на реалността – реда и хаоса – и разкрива дълбокия смисъл, който може да бъде намерен на пътя, който ги разделя.
Във времена на нестабилност и страдание Питърсън ни напомня, че има източници на сила, от които всички можем да черпим: прозрения, заимствани от психологията, философията и най-великите митове и истории на човечеството.
Питърсън не се нуждае от представяне. Той трябва да бъде четен. Талантът на Джордан Питърсън като оратор и смелостта му да изразява мислите си го направиха изключително популярен в целия свят. Към момента в социалните мрежи той има повече от 8 милиона последователи. Създал е повече от 500 часа висококачествени лекции в YouTube. Видеоклиповете и подкастите му привличат и фенове, и критици с острите си социални теми.
Джордан Питърсън използва уникална техника за провокиране на мисълта и насочва читателя към решаване на личните му проблеми. Той сякаш намира най-краткия път към истинското и доброто във всеки човек. Този подход ще ви позволи да видите истинската красота в себе си и в другите около вас. През последните три години от книгата му „12 правила за живота: Противоотрова срещу хаоса“ към настоящия момент са продадени над 6 милиона копия, а „Отвъд реда: Още 12 правила за живота“, издадена в Северна Америка през 2021 г., вече е бестселър в САЩ, Канада, Австралия и редица европейски страни.
Една прекрасна книга за мислещи хора!
„Когато хаосът ви споходи и погълне, е полезно да знаете как продължава историята. Ето защо трябва да се вгледате внимателно в нещата, които се случват, и да живеете не както досега, а както бихте могли.“ – Джордан Б. Питърсън
„Живеем във време, в което толкова много млади (и не толкова млади) хора се чувстват изгубени… Г-н Питърсън говори за нагласите, които ще ни помогнат да намерим пътя. Това не е политически коректен или официално утвърден път, но той е изключително практичен и същевременно възвишен: Този живот, който живееш, има смисъл.“ – Пеги Нунан, „Уолстрийт джърнъл“
Опирайки се на трудно извоюваните истини на древната мъдрост, както и на дълбоко лични уроци от собствения си живот и клинична практика, Питърсън предлага 12 нови принципа, които да насочат читателите към по-смел, истински и смислен живот.
Правило 1: Не подценявайте лекомислено ролята на социалните институции или на творческата изява на личността.
Правило 2: Представете си какви бихте могли да бъдете и оттук нататък целенасочено се стремете към това.
Правило 3: Не забулвайте нежеланото в мъгла.
Правило 4: Не забравяйте, че там, където има изоставена отговорност, се прокрадва възможност.
Правило 5: Не правете това, което мразите.
Правило 6: Откажете се от всяка идеология.
Правило 7: Работете възможно най-усърдно върху поне едно нещо и вижте какво ще се случи.
Правило 8: Опитайте се да направите една стая в дома си колкото се може по-красива.
Правило 9: Ако спомените не ви дават мира, запишете ги внимателно и подробно.
Правило 10: Планирайте и полагайте усилия, за да поддържате романтиката във връзката си.
Правило 11: Не позволявайте да ви завладее негодуванието, лъжата или арогантността.
Правило 12: Бъдете благодарни въпреки страданието.
„На човека може да се отнеме всичко, освен едно: последната човешка свобода да избере своето отношение при всякакви обстоятелства, да избере свой собствен път.” – Виктор Франкъл
Поколения читатели откриват вдъхновение и смелост в малката книжка на Виктор Франкъл, който описва живота си в нацистките концентрационни лагери и научените там уроци за духовно оцеляване.
Въпреки годините на страдание в лагерите на смъртта, където загиват всичките му близки – майка му, баща му, брат му и бременната му съпруга. Виктор Франкъл не престава да вярва, че животът има смисъл.
Дори и в най-ужасните обстоятелства, когато сме изгубили всичко, когато страдаме от глад и студ и сме подложени на нечовешко отношение, дори тогава вътрешната сила на човека може да го издигне над външната му участ, твърди Франкъл.
Лагерниците са обикновени хора, но поне някои от тях, избирайки да бъдат достойни за своите страдания, доказват способността на човека да се извиси над външната си участ.
Изправени пред съдба, която не можем да променим, ние все пак имаме свободата да променим отношението си към нея. По особен начин тази част от книгата е оптимистична, защото показва как човек може да намери смисъл дори в безнадеждна ситуация. Да превърне личната трагедия в триумф, а страданието си – в достижение с общочовешки характер.
„Човекът в търсене на смисъла” има над 100 издания на английски език и до смъртта на Франкъл през 1997 г. от нея са продадени над 12 милиона екземпляра. Според изследване, направено от библиотеката към Американския конгрес, това е една от 10-те най-влиятелни книги за личностно развитие на миналия век, променила живота на мнозина.
И до днес тя се радва на нестихващ интерес и неизменно присъства в бестселъровите класации на редица държави. Това е книга, доказала своята непреходна стойност. Тази малка книга е не просто още една жестока история за концентрационните лагери. Тя е шедьовър на драматичния разказ и трактат с огромна философска дълбочина в духа на екзистенциалната философия. По замисъла си тя е запознаване с основните принципи на логотерапията, но и популярно четиво, където всеки може да потърси отговор на важните въпроси за битието.
Последните страници са заети с обширна библиография, която насочва към по-задълбочено изучаване на терапията и теоретическите ѝ основи. Виктор Е. Франкъл е професор по неврология и психиатрия във Виенския университет, но заема професури и в Америка: в Харвард, университетите в Далас, Питсбърг и в Калифорнийския университет. Създател е на логотерапията – нов психотерапевтичен метод, наричан още Трето виенско направление (след психоанализата на Зигмунд Фройд и индивидуалната психология на Алфред Адлер).
Удостоен е с почетната титла „Доктор хонорис кауза“ от 29 университета от цял свят. През 1985 г. получава наградата на Американската психиатрична организация „Оскар Пфистер“ за изключителния си принос в областта на психиатрията и религията. Автор е на над 30 книги за личностно развитие и други, които са преведени на повече от 40 езика.
Как изглежда екзистенциалната психотерапия на практика? Книгата „Дарът на терапията” е уникален опит на известния американски психоаналитик да обобщи своята 45-годишна клинична работа. Книгата е своебразен пътеводител („идиосинкратичен меланж от идеи и техники”), илюстриращ сложните динамични взаимоотношения терапевт–пациент.
Авторът споделя своя оригинален метод и ценното си самопознание в 85 лични и провокативни съвета към новото поколение психотерапевти, обединени в няколко тематични сфери, които са в центъра на екзистенциалната психотерапия:
Ървин Ялом се позовава на Епикур, Фройд, Ницше, Шопенхауер и Спиноза и като се опира на своя опит и разказваческо умение. Той изследва различните подходи – практически, философски или емоционални, присъстващи във всяка терапия.
Написана с грижа за бъдещето на психоанализата, блестящо съчетаваща експеримент и философия, книгата на д-р Ялом е проницателно четиво. В нея съвременният читател може да намери своя отговор на въпроса как да се справи с конфликтността и с болката.
„Екзистенциална психотерапия“ е мащабна и всеобхватна книга. Интегрирайки клиничен опит, емпирични изследвания, философски теории и примери от световната литературата, тя предоставя основа, синтез и рамка на екзистенциалната психотерапия.
Ървин Д. Ялом (р. 1931 г.) е изтъкнат американски психиатър, почетен професор в Станфордския университет и практикуващ психоаналитик. Той е смятан за един от родоначалниците на груповата психотерапия.
Научните му книги, книги за личностно развитие, както и добилите изключителна популярност – Дарът на терапията, Все по-близо всеки ден го утвърждават като водеща фигура в съвременната невронаука. Удостоен е с Международната награда Зигмунд Фройд и с наградата Оскар Пфистер за значим принос в психотерапията.
Оригиналният метод на д-р Ялом, свързващ психотерапията с фундаменталните екзистенциални проблеми, и най-успешните му клинични експерименти са в основата и на неговите белетристични творби: Мама и смисълът на живота, Палач на любовта, световния бестселър Когато Ницше плака, Изцелението на Шопенхауер, Проблемът на Спиноза. Книгите му са преведени на 20 езика и са продадени в над 4 милиона екземпляра.
„Още веднъж Ървин Ялом е написал том с огромно значение и вечност. Той е кристализирал същността на екзистенциалната психотерапия. С многобройни терапевтични илюстрации и чрез обзор на литературата той е конструирал книга върху конфликтите, произтичащи от конфронтацията на човека с фундаментални проблеми като: смърт, свобода, изолация и безсмисленост. Тази книга трябва да се прочете от всеки стажант по психиатрия и по клинична психология. Тя принадлежи на библиотеката на всеки психотерапевт.“ – Х. Кийт, Х. Броуди
„Вярвам, че тази отлична книга ще стане класика за онези, които изучават екзистенциалната психотерапия, а и за всички клиницисти. Би било грешка обаче тя да се ограничава само до психиатрите и психолозите – всеки интересуващ се от онова, което кара хората да действат по определен начин, ще намери помощ в нея. Книгата е толкова четивна, че не можах да я оставя, докато не я завърших.“ – Роло Мей
Книгата на Ерих Фром, променила възприятията на света за значението на думата свобода. Съвременният човек все още желае и се изкушава да отстъпи свободата си на диктатори от всякакъв тип или да я загуби, превръщайки се в едно малко винтче на машината – добре нахранен, облечен, но автомат, а не свободен човек.
Човешкият мозък живее в XX век. Сърцето на повечето хора обаче се намира още в каменната ера. Мнозинството от нашите съвременници не са достигнали зрелостта да бъдат независими, рационални, обективни. Те се нуждаят от митове и идоли, за да понесат истината, че трябва да разчитат само на себе си, че няма друг авторитет, който да дава смисъл на живота освен самия човек.
На пръв поглед хората сякаш се справят доста добре с проблемите в икономическия и социалния си живот. Би било опасно обаче да пренебрегваме дълбоката трагедия, скрита зад усмивката на доволството. Ако животът губи смисъл, защото не е изживян, човек изпада в отчаяние. Хората не умират спокойно от гладна смърт.
Не умират спокойно и от духовна нищета. Ако гледаме на икономическите потребности само от позицията на „нормалния“ човек и не съзрем неосъзнатите страдания на обикновения, автоматизиран наш съвременник, няма да открием опасността, застрашаваща хуманната основа на днешното общество.
Готовността да се приеме всякаква идеология, всякакъв лидер, стига само да обещава силни усещания и да предлага политическа структура и символи, които уж дават смисъл и значение на живота на личността. Целта на настоящата книга е да покаже, че съвременният човек, освободен от оковите на пред индивидуалистичното общество, което му е гарантирало сигурност и същевременно го е ограничавало, не е постигнал свобода – в позитивен смисъл – за реализация на личността си, т.е. за изява на собствените си интелектуални, емоционални и чувствени възможности.
Въпреки че му носи независимост и рационалност, свободата го поставя в изолация, която от своя страна става причина за неговите страхове и безсилие. Изолацията е непоносима и го изправя пред алтернативата или да се избави от товара на собствената си свобода, като се отдаде на нов вид зависимост или подчинение, или да продължи по пътя към постигане на позитивната свобода, основаваща се на изключителността и индивидуалността на човешката личност. Макар да е по-скоро диагноза, отколкото прогноза, тази книга може да даде отражение върху поведението ни.
Притежава ореола на най-четената книга за духа след Библията. За 15 години от първата и публикация продажбите само в САЩ и Канада надхвърлят пет милиона, като и днес се продават над петстотин хиляди годишно.
От десет години „Изкуството да бъдеш Бог“ (оригинално заглавие „Неизвървеният път“) е неизменно в американските класации, отбелязвайки рекорд на Гинес като най-дълготраен бестселър. Преводите й по света са на повече от двадесет езика.
Новата вълна на читателски интерес през последните месеци отново издигна книгата до водеща позиция в списъците на най-търсени заглавия за нехудожествена литература.
Всичко това е, защото автора ни предлага решение на най-сложния житейски проблем – как да се справим със своите проблеми. „Животът е труден – казва д-р Пек – Проблемите пораждат болка. Единственият начин да я преодолеем е да й се противопоставим и чрез самодисциплина да я надмогнем“.
Този принцип формира най-верния път към все по-дълбоко самопознание и духовна зрелост. Изследвайки природата на любовта, Морган Скот Пек ни подсказва как да посрещаме болката, как да побеждаваме неврозата и да преодоляваме депресията, как да бъдем добри родители, как да бъдем независими в интимните си отношения, как да разграничаваме истинската от неистинската любов, как да откриваме Бога в себе си, така че да постигнем пълнота и хармония в своя живот.
© 2023 Всички права запазени.