Не винаги е било лесно, но винаги съм бил изпълнен с надежда и решителност. Може би това е и причината да поема по-този път, път на самоизследването и самопознанието.
Ако мога да помогна дори на един клиент да живее живота си пълноценно и щастливо, то моята работа е свършена. Ако мога да науча дори един урок, от мой клиент, то аз ще мога да предам на следващият след него.
Красиво е как терапевтичният процес работи. Резултата от това двустранно взаимодействие и обучение е изумителен.”
Сертифициран обучител по програмата 'Трениране на успешни родители'
Цел на програмата
Програмата ТУР е предназначена да преподава философия и умения за общуване, които ще помогнат на родителите да подобрят отношенията със своите деца и другите значими в живота им хора. Подходът и уменията на ТУР се използват в над 50 страни, сред широк спектър от културни, религиозни и етнически групи от населението и предоставят на участниците умения за ефективно общуване и разрешаване на конфликти.
Задачи на Програмата
Задачите на програмата ТУР са насочени към формиране у участниците на шест ключови умения: – Да се ориентират за притежателя на проблема. – Да ползват метода „Активно слушане”, за да помогнат на децата и другите да решават собствените си проблеми. – Да прилагат метода „Аз-послание”, за да имат възможността да конфронтират неприемливото поведение на децата и другите и това да доведе до неговата промяна. – Да се възползват от способа „превключване на скорости” за преодоляване на съпротивата. – Да познават и целесъобразно да внедряват Метод III /”Беззагубен метод”/ – за разрешаване на конфликти, така че и двете страни да са доволни от решението. – Да приемат онова, което не могат да променят при сблъсък на ценности.
Акценти в обучението
– Подготовка на участниците за професионално практикуване на хипноза и хипнотерапия в съответствие със съвременните и най-авангардните подходи в областта на хипнозата и хипнотерапията. – Придобиване на обширно теоретично и ефективно практическо познание в областта на хипнозата, клиничната и трансперсоналната хипнотерапия. – Подготовка на лекари, психолози и стоматолози за професионално приложение на хипнотерапията в тяхната практика и/или започване на самостоятелна практика като хипнотерапевти. – Придобиване на умения за прилагане на хипнозата в областта на личностното израстване, трансформация, развитие на потенциала на личността, както за професионалисти, така и за интересуващи се от темата „Хипноза“, което може да намери практическо приложение, както за тях самите, така и за техните близки и приятели. – Подготовка на участниците за безопасна и етична терапевтична практика.
Специализирани умения по 'Когнитивно-Поведенческа психотерапия'
Акценти в обучението
– Приложение на когнитивно-поведенческата терапия при психиатрични разстройства (депресия, тревожни разстройства, зависимости, хранителни разстройства, личностови разстройства). Ще бъдат предоставени когнитивните модели на тези психиатрични разстройства и подробни терапевтични планове. – Приложение на Imagery техники в когнитивната терапия. – Интерперсонален процес в когнитивната терапия. – Интерперсонални техники. – Обучение в приложение на когнитивно-поведенческата терапия при групи. – Обучение в приложение на когнитивно-поведенческата терапия при семейства и двойки. – Приложение на когнитивно-поведенческата терапия при случаи с ниска самооценка и асертивност.
Профил на специалността
Магистърската програма подготвя психолози и психотерапевти от Варна за персонално консултиране и работа със семейства и групи при: кризи в личностовото развитие и нарушения на социалното функциониране; семейни проблеми, кризи в партньорското общуване и родителските умения; проблеми и нарушения в поведението, свързани с телесни и психични заболявания, посттравматични разстройства, злоупотреби с психоактивни вещества, и справяне с последиците от индивидуален и професионален стрес. Основен компонент са практическите модули на обучение за психодиагностика и изграждане на специализирани умения за индивидуално консултиране, консултиране на семейства и групи.
Акценти в обучението
– Подходи и направления в психологичното консултиране – Подходи и направления в психотерапията – Психопатология, психофармакология и психични разстройства – Комуникативни умения в психологичното консултиране – Психологично консултиране при деца и семейства – Психосоматика