Естествено ли ви е, когато говорите с някой да изразявате чувствата си? Разстройва ли се често комуникацията ви с другите, от това, че си мислите постоянно за това как и възприемат хората?
Себеизразяването до голяма степен е свързано с умението и смелостта да изразяваме това, което мислим и чувстваме, а това повлиява силно нашето психично състояние и благополучие.
От еволюционна гледна точка, хората имат нужда да принадлежат към групи за да могат да оцелеят, те си сътрудничат и взаимно се пазят.
Вземете например семейството. Ако бебето има късмет, се ражда в среда, която предлага защита и подслон, то е в състояние да съобщи своите нужди чрез различни викове с надежда, че грижещият се за него ще сътрудничи и ще се научи как да удовлетворява нуждите.
Бебето е напълно зависимо от грижещият се за него. Докато бебето расте се научава да се идентифицира социално и културно със семейната група.
С редки моменти на автономия, от децата се очаква да спазват социални норми и поведение, уважение към авторитета, участие в културни събирания мероприятия и традиции, укрепващи семейната единица.
Себеизразяването на децата ще бъде повлияно до голяма степен от това, което детето е видяло в семейството. Например, ако в семейството е било прието за слабост и нещо срамно да проявяваш чувства, то детето ще има със сигурност дефицит в себеизразяването.
В авторитарна семейна среда, пълна с правила и критики, детето може да отхвърли себе в отчаян опит да се впише. В по късна възраст, това често са хората, които в стремежа си да са добри към другите, са лоши към себе си.
Тук има едно корелационно взаимодействие свързано с това, че колкото по-малко изразяваме себе си, толкова по-ниско самочувствие имаме.
Хората, които имат проблем със своето себеизразяване, могат да проявят контролиращо, агресивно, непокорно или себеунизително поведение, клоунско поведение с цел да се справят с психологическото напрежение от отказа на автентичното им себеизразяване.
Не че децата не се нуждаят от насоки и граници и някакъв вид контролиране, но е много важно насърчаването на тяхното себеизразяване, така че да се чувстват чути и разбрани. Важно е да се предлага обяснение за това как тяхното поведение има цена, която може да платят те или другите.
Това обяснение би им дало правото да правят все по-осъзнати избори за напред. Ние сме програмирани от раждането си да изразяваме себе си за да оцелеем. Себеизразяването ни помага избирателно да се свързваме с групи, които удовлетворяват нуждите ни.
Но в това ни взаимодействие с групи се съдържа едновременно нашето спасение и риска да изгубим връзката със себе в стремежа да сме част от нещо по-голямо.
Реших да започна от по-далече за да може човек да придобие по-дълбока представа за смисъла на себеизразяването. Сега ще дам приложна теория за себеизразяване по метода на Д-р Томъс Гордън, който има специален принос в приложната психология на общуванто.
Говоренето без заобиколки е свързано с това да успяваш да предадеш ясно онова, което искаш да кажеш – изразяваш своите истински мисли и чувства. Стремиш се да не виниш и оценяваш другите, не казваш на хората какво да правят или да не правят.
Говорене без заобиколи:
В теорийте на Д-р Томас Гордън за добро общуване и себеизразяване е добре да използваме така наречението „Аз – послания“. Те биват няколко вида – Декларативни; позитивни; превантивни; конфронтационни.
Свързани са с умението да говори повече за себе си по начин, който не наранява и не оценява другият. Принципа е, че колкото повече използваме Аз – послания, толкова по-добри взаимоотношения ще имаме.
Декларативните Аз – послания са основната форма на себеизразяване и говорене без заобиколки. Или, казано с по-прости думи – начин да съобщиш на околните какви са твоите убеждения, идеи, предпочитания, чувства, мисли, реакции и всичко останало, чрез което околните да те опознаят по-добре и да разберат какво точно изживяваш в своето всекидневие.
Ето и няколко примера за декларативни Аз – послания:
Тези Аз – послания описват положителните ти чувства по отношение на друг човек.
Положителните Аз – послания изразяват благодарност, радост, възхита, топли чувства и обич към родителите, партньори, братя, сестри, приятели, баби и дядовци и др. Благодарение на тях взаимоотношенията могат да станат много по-приятни и непосредствени.
Превантивните Аз – послания уведомяват преждевременно околните от какво имаш нужда и какво ще ти трябва. Хората ще могат по-успешно да ти помогнат да задоволиш потребностите си, ако знаят предварително от какво имаш нужда и защо.
Ето и няколко примера за превантивни Аз – послания:
Целта на говоренето без заобиколки при всички тези Аз – послания е да задържиш взаимоотношенията възможно най-безпроблемни, един вид, да се задоволяват потребностите на всички страни, участващи във взаимоотношенията.
При поддържането на взаимоотношения с други хора – неминуемо настъпват моменти, в които поведението на другият не е ок за нас. Поведението на другия възпрепядства задоволяването на някоя или някои наши потребности – закъснение, не зачитане, шумене, обиждане и т.н.
Предполагаме, че искаме да променим поведението на другия, без да се караме. Това, което трябва да направим е да го уведомим, че имаме нужда от неговата помощ и да бъдем максимално откровени. Повечето хора са с нагласата, че това хич не е лесна работа, поради това че:
Затова е хубаво да имаме предвид следното, когато нечие поведение е неприемливо за нас и ни създава проблем:
Конфронтационното Аз – послание предлага неосъдителен начин да съобщиш на околните, че тяхното поведение ти създава някакъв проблем.
И понеже Аз – посланието ти не осъжда другия, не му вменява вина за положението, свежда до минимум вероятността да заеме отбранителна позиция.
Аз – посланията ти позволяват да поемеш отговорност за собствените си мисли, мнения, идеи, чувства и потребности, а и да ги споделиш с околните.
Много е трудно някой да подхване спор с теб след като си изказал чувствата си „Много ме притеснява“, „Страх ме е“ или „Страшно обидно ми е“, понеже му обясняваш какво ти е на теб, а не го обвиняваш чрез Ти – послания.
Аз – посланието не съдържа нито оценка за другия, нито анализира причините за поведението му.
Качественото конфрутационно Аз – послание се състои от три части:
Една от основните цели на конфронтационното Аз – послание е да опише неприемливото поведение на другия по един необвиняващ го начин.
Поведението на другия е онова, което можем да видим и чуем пряко, което можем да запишем с камера, ако решим, просто поведение без оценка или нарицателно.
Чувствата, отношението, мислите на другия не се смятат за поведение, за тях можем само да се досетим, ако другият не реши да заговори за тях.
Поведението на другия може много често да доведе до истински неприятни за теб последствия. А тези последствия могат да ти причинят разходи на пари или време, енергия или отношения. Последствията могат да те наранят физически , да те принудят да положиш излишен труд, да ти причинят умора, болка или неудобство.
Другата важна съставна част на посланието ти трябва да се отнася до собствените ти чувства и усещания. За тази цел е необходимо първо да осъзнаеш какво усещаш в действителност и след това да го изразиш по най-честен начин.
Под „чувство“ разбираме онова усещане, което изживяваш като реакция спрямо някого или нещо.
По принцип човек изпитва най-разнообразни чувства; някой от тях са болезнени, други – приятни; понякога дори се затрудняваш да определиш дали дадено чувство е болезнено или приятно.
Усещанията ти се намират в тялото, а не в главата ти (тялото ти трепери, сърцето ти бие силно, корема ти къркори).
Мислите са нещо съвсем различно от чувствата: мислите се занимават с факти, информация и знания – т.е., неща, които са в главата ти.
Чувствата ти се променят непрестанно, ежеминутно, според мястото, където се намираш или човека, който е насреща ти.
© 2023 Всички права запазени.