Паническата атака е интензивен епизод на внезапен страх, който възниква, когато няма видима заплаха или опасност. В някой случаи може да се объркате симптомите на паник атаки със сърдечен удар.
Може да изпитате една паническа атака или да имате множество панически атаки през целият си живот. Ако не се лекувате, повтарящите се панически атаки, и страхът да ги изпитате, може да ви доведе до там да избягвате срещи с други хора и да излизате на открити места.
Паническата атака понякога възниква внезапно, без предупреждения. Симптомите могат да се появявът постепенно и да достигнат пик след около десет минути. Те са следните:
Паник атаките не са животозастрашаващи. Но техните симптоми могат да бъдат подобни на животозастрашаващи здравословни състояния, като сърдечен удар. Ако получите симптоми на паническа атака, потърсете лекарска помощ, за да изключите възможни медицински заболявания, като причина, за да знаете към какъв специалист да се обърнете.
Точната причина за паник атаки, често остава неизвестна. В някой случаи паническите атаки са свързани с психични състояния характеризиращи се с:
Има фактори, които увеличават шансовете, да получите панически атаки.
Факторите са следните:
За диагностициране на паник атаки, е нужно да се установят симптомите, медицинската история, и да се направят, някой медицински изследвания, за да се установи, дали причината, не е медицинска.
Може да се направят кръвни тестове, изследване на щитовидна жлеза, хормони, изследване на сърцето и др.
Ако има подозрения за паническо разстройство, или друго психично състояние, може да бъде назначена и консултация с психиатър.
Ако паническите атаки са много чести и няма напредък от психотерапия, може да се включи към лечението и среща със психиатър, който да предпише и медикаментозно лечение, което съпътства психотерапията, както и промяна в някой аспекти от живота, за да може да се редуцират симптомите.
Ако имате паническо разстройство, или други психическо състояние, по преценка се съчетава психотерапия с медикаментозно лечение.
Eдна от най-ефективни психотерапий при тревожи разстройства е когнитивно-поведенческата, но това не изключва и положителният ефект от други такива.
Терапевта работи с мислите, поведението и рекциите, свързани с паническите атаки. Това помага за намаляване на тревожността и страхови състояния.
Това помага да осъзнаете, кои са реалните заплахи и кой са плод на вашето емоционално състояние.
Посещението на групови занимания, като групова терапия, помага за обмяната на опитност и научаване на механизми за справяне със сътстоянието.
Промяната в начина ви на живот, може да намали симптомите на панически атаки. Например редовната физическа активност спомага за опускане на тялото и успокояване на психиката.
Дихателни техники, прогресивна мускулна релаксация, медитация също помагат. Трябва да се избягва консумацията на алкохол, кофеин, наркотици и други упойващи вечества.
Повечето панически атаки са непредсказуеми, за това предотвратяването им е предизвикателство.
Но можете да направите стъпки в тази посока, и това е да започнете да живеете по-здравословно.
Например:
© 2023 Всички права запазени.