Днес ще говорим за една все по-разпространена и сериозна проблематика – бърнаут. В свят, който постоянно ни предизвиква и подлага на стрес, не е изненадващо, че мнозина се чувстват изтощени и отчаяни. Но има начини да преодолеем бърнаута и да възстановим баланса в живота си. В този блог пост ще ви предложа няколко полезни стратегии, които ще ви помогнат да се справите с този проблем и да се чувствате по-добре.
Бърнаут е състояние на емоционално, физическо и психическо изтощение, причинено от прекомерен и продължителен стрес. Той възниква, когато се чувствате претоварени, емоционално изтощени и не сте в състояние да посрещнете постоянните изисквания на средата. Докато стреса продължава, вие губите мотивация, за неща, които се правили с желание и са били дори на първо място.
Прегарянето намалява производителността и енергията ви, оставяйки ви, да се чувствате все по-безпомощни, отчаяни и нервни. В крайна сметка, може да почувствате, че сте се изчерпали и нямате какво повече да дадете.
Отрицателният ефект от прегарянето се проявява във всяка област от живота – включително у дома, работа, личен и социален живот. Прегарянето, може също така да причини спад в имунитета, което да ви предразположи към боледуване. Поради многопластовото му влияние, е нужно да се справим, възможно най-рано с пегарянето.
Ако постоянно сте стресирани и се чувствате безпомощни, обезверени и напълно изтощени, може да сте на път да получавате бурнаут-синдром, или казвано още: да изгаряте/изгорите, прегаряте/прегорите. (За да избегна повторенията в статията се срещат различните наименувания на синдрома)
Често срещано при възрастни индивиди, да се чувстват тревожни и притеснени, когато легнат. Този модел и навик, пречи при заспиване и дори превъзбужда тялото. Ето и някой симптоми на тревожност, които водят до безсъние:
Не е нужда да се чудим, защо тези симптоми, могат да доведат до безсъние. Тревожността, понякога идва, когато не можем да заспим а искаме и се получава така, че колкото повече мислим и искаме, толкова повече се тревожим и превъзбуждаме. Ако това се случва често в продължение на седмици, може да започнете да изпитвате паника, страх или тревожност само при мисълта, че има перспектива да не спите.
Ето така тревожността и безсънието се превръщат в цикъл и се захранват взаимно и това трябва да бъде прекъснато чрез лечение. Когнитивно поведенческа терапия, хипнотерапия, са все направления, от психотерапията, които имат бърз ефект, върху тези състояния.
Повечето от нас имаме дни, когато се чувстваме безпомощни, претоварени, или недооценени – когато се влачим от леглото на дивана, и нямаме сили да направим нищо друго. Ако се чувствате често така, това е симптом, че сте тръгнали да прегаряте.
Прегарянето е постепенен процес. Не се случва за една нощ. Признаците и симптомите са деликатни в началото, но с времето стават по сериозни. Ако обърнете внимание на време на симптомите ще предотвратите процеса на прегаряне.
Изгарянето, може да е в следствие на прекомерен стрес, но не е същото, като да сте просто под голям стрес. Стресът, като цяло е свързан с твърде много натиск, водещ до психическо и физическо натоварване, въпреки това, просто стресираният човек все още вярва, че когато си свърши работата, всичко ще се нареди.
При прегарянето, липсва това оптимистично виждане, че всичко ще се нареди. Да прегрееш, означава да се чувстваш празен и психически изтощен, лишен от мотивация. Хората, които прегарят, често не виждат надежда за положителна промяна в ситуацията си. Ако при прекомерният стрес, ви се струва, че ще се удавите в отговорности, то при прегарянето чувството е, че сте пресъхнали.
Стрес | Бърнаут |
Характерно е свръх ангажиране | Характерно е с оттегляне от ангажименти |
Емоциите са интензивни | Емоциите са притъпени |
Характерно е припряност и хиперактивност | Характерно е безпомощност и безнадежност |
Загуба на енергия | Загуба на мотивация, надежда, идеална цел |
Води до тревожни разстройства | Води до откъсване и депресия |
Първоначалната вреда е върху физическото здраве | Първоначалната вреда е върху емоционалното състояние |
Изгарянето често произтича от работата ви. Но всеки, който се чувства преуморен и недооценен, е изложен на риск от прегаряне, от работливият служител в офиса, който не е имал ваканция от години, до обезумялата майка, домакиня и съпруга, която се грижи за деца, съпруг, домакинство и понякога и застаряващ родител.
Но прегаряне не се получава единствено от стресираща работа или твърде много отговорност. Други фактори допринасящи за прегарянето са вашият начин на живот и вашите личностни особености. Всъщност, това как възприемате света, как го разбирате и какви с вашите вярвания за него, за вас и за другите, може да има също толкова голяма роля, като непосилният стрес, работа или домашни задължения.
За да се справите с прегарянето, обърнете се към специалист, или намерете хора с подобен проблем. Когато се прегрял, проблемите изглеждат непреодолими, всичко изглежда мрачно и трудно, нямате енергия да се грижите за себе си, камо ли да предприемете действия, за да си помогнете. Но имате повече контрол, от колкото си мислите.
Има определени стъпки, които можете да предприемете, за да си върнете живота в баланс. Едно от най-ефективните е да се обърнете за помощ към специалист или да предприемете социални контакти, които да ви върнат към нормалният живот.
Социалният контакт е естествен лек срещу стреса, а разговора лице в лице с добър слушател е един от най-бързите начини да успокоите нервната си система и да разтоварите стреса. Човекът срещу вас трябва да е близък, който ще ви изслуша внимателно, без да ви оценява.
Повечето ви близки, ще са поласкани от това, че им се доверявате и им споделяте. Ограничете хората с които общувате, като избягвате тези, които ви натоварват. Ако имате такъв колега, по възможност, работете по-малко с него.
Намерете си хобита, които ви носят удовлетворение и ви откъсват от обичайните служебни задължения. Работете върху начина си на мислене. Обърнете се към специалист-психотерапевт, който да ви помогне в овладяването на емоциите и връщането ви към нормален начин на живот.
Един от основните фактори, довеждащи до бърнаут, е непрекъснатото пренатоварване и недостатъчният отдих. Важно е да разберете своите граници и да се научите да казвате „не“ на неща, които ви претоварват. Поставете приоритети и отделете време за себе си, за релаксация и зареждане на енергията си.
© 2023 Всички права запазени.